Jedním z hlavních využití tejpů je snížení bolesti. I já tejp ráda používám právě pro zmírnění bolesti při sportovních výkonech.
Účinky tejpování
Použití tejpů můžeme znát především ze sportovní fyzioterapie. Umožňuje odlehčit zraněnou oblast, zkorigovat postavení kloubu, stimulovat sval k lepšímu zapojování do pohybu a podporuje trvalý průtok krve i lymfy. Podle způsobu nalepení můžeme ovlivnit také mechanickou korekci kloubu pro jeho výhodnější postavení, např. při bolestivosti kolene nebo nalepení pro podporu vstřebávání otoku. Nezapomeň, že aplikace kinesiotejpu je pouze doplněk k léčbě bolestivých stavů!
Jak se to děje?
Tejp je aplikován v protažení pohybového segmentu a po nalepení se tejpovací páska smrskne zpět, čímž dojde ke zvětšení prostoru mezi vrstvami tkání (svaly, podkoží). Zvětšením těchto prostorů dochází k dekompresi cirkulace krve, snížení tlaku na smyslové receptory a k řadě elektrochemických změn, které vedou ke snížení bolesti. Všechny tyto dílčí prvky aktivují ozdravné procesy a vedou k úlevě od bolesti a napomáhají funkčnosti svalů, šlach či kloubů, které jsou v daný moment poraněné nebo přetížené. Je třeba si uvědomit, že při nesprávném nalepení tejpu se zvyšuje riziko možného úrazu nebo zhoršení stavu.
Kdy je vhodné tejpovat
- bolestivost při tenisovém lokti
- bolest zápěstí, kotníků
- bolest krční páteře, okolí ramen a lopatek
- odlehčení čéšky při bolestivosti kolene
- bolest achillovek a lýtkových svalů
- propadlé klenby
- natažení svalu
- a mnoho dalších..